28 marca 2022

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie podsumowało 22. rok działalności podczas dorocznego zgromadzenia członków stowarzyszenia. Omawiany rok − 2021 − był drugim, w którym hospicjum funkcjonowało w nowych warunkach społeczno-gospodarczych wynikających w głównej mierze z podwyższonego zagrożenia epidemią Covid-19.

Z profesjonalnej medycznej i opiekuńczej pomocy hospicjum skorzystało w 2021 roku 355 chorych, w tym osoby z chorobami nowotworowymi (206) oraz niesamodzielni seniorzy (149). Ogromną pracę wykonała również hospicyjna wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, której wyposażenie sięga blisko 1000 artykułów potrzebnych na co dzień chorym i ich najbliższym. Odnotowano ponad 1200 wypożyczeń (a więc codziennie z hospicjum wypożyczano minimum cztery artykuły). W największej ilości były to łóżka automatyczne (419 wypożyczeń) oraz koncentratory tlenu (179).

W tym samym roku prowadzono również intensywne prace wykończeniowe w pierwszej wybudowanej części kompleksu hospicyjno-opiekuńczego „Dom Ojca Pio”. Inwestycja powstaje od czerwca 2015 roku, w 2021 roku wydano na jej realizację 1 118 608 złotych, a wciągu sześciu minionych lat budowy – 4 109 840 złotych, które udało się pozyskać od darczyńców, z kampanii 1% oraz dotacji gminy Pszczyna w tym z Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Na ukończeniu jest pierwszy z trzech planowanych budynków. Jeszcze w tym roku rozpoczną w nim działalność: przychodnia paliatywna i ośrodek dziennego pobytu dla seniorów natomiast w nowych warunkach swoją pracę kontynuować będzie hospicjum domowe.

Hospicjum od wielu lat profesjonalizuje swoją działalność w różnych aspektach. W ten sposób jakość świadczonych usług jest coraz wyższa. Przede wszystkim jest to sposób zarządzania organizacją, który odbywa się na bazie amerykańskiego systemu The Best Year Yet i zakłada pracę poprzez wyznaczenie i realizację celów w systemie rocznym, kwartalnym i miesięcznym. Od minionego roku hospicjum posługuje się także elektroniczną dokumentacją medyczną. Po raz kolejny poddało się weryfikacji wymagań uzyskanego w 2020 roku certyfikatu ISO:9001 co oznacza, że spełnia wysokie standardy dotyczące prawa, dokumentacji medycznej, procedur sanitarnych, atestowania sprzętu medycznego, czy polityki bezpieczeństwa danych. Warto także zwrócić uwagę na szkolenia, które organizacja zapewnia wszystkim swoim pracownikom, wolontariuszom, a także opiekunom rodzinnym osób chorych. W 2021 r. hospicjum zorganizowało 28 takich szkoleń i sześciu dla nowych wolontariuszy.

W 2021 roku hospicjum objęło pomocą 149 niesamodzielnych seniorów, zapewniając im − dzięki środkom z Unii Europejskiej − bezpłatną pomoc opiekuńczą i medyczną. Dwa z unijnych projektów zostały zakończone, a trzeci realizowany będzie do końca czerwca tego roku. Unijne środki dają ogromne możliwości pracy dla chorych. Niestety na razie nie ma ogłoszeń o kolejnych konkursach na tego typu dofinansowanie i hospicjum nie może zaoferować takich działań bezpłatnie. Stąd inicjatywa opieki płatnej dla seniorów, którą wprowadzono pod koniec minionego roku i która cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Po rocznej przerwie w hospicjum udało się także powrócić do pozyskiwania nowych wolontariuszy i kształcenia osób, które chcą zająć się posługą wśród ciężko chorych. W minionym roku na szkolenie wstępne zapisało się 12 osób z czego 9 szkolenie ukończyło i jest w pełni przygotowana do podjęcia nowych obowiązków. Większość z zainteresowanych już zaangażowała się w opiekę nad chorymi objętymi projektem, na które hospicjum zdobyło środki z Narodowego Instytutu Wolności w Warszawie.

−Największą, nieocenioną wartością w naszej działalności są ludzie, którzy hospicjum tworzą poprzez swoją codzienną pracę, a także Ci którzy hospicjum wspierają w różny sposób. Cały dorobek organizacji opiera się na tych wspaniałych ludziach  − podkreśla Teresa Buczak, prezes stowarzyszenia.

* * *

Po zakończonym spotkaniu członkowie stowarzyszenia oglądali postępy w pierwszym z wniesionych budynków kompleksu hospicyjno-opiekuńczego „Dom Ojca Pio”.