2 października 2017

Teresa Buczak – prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie została uhonorowana nominacją do nagrody „Perła Podbeskidzia”. Uroczystość odbyła się (30 września) w Bielsku-Białej podczas finału VII Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia.

Teresa Buczak związała się z pszczyńskim Hospicjum św. Ojca Pio w 2004 roku, w 2007 roku została członkiem zarządu tego stowarzyszenia; od 2010 jest jego prezesem. W uzasadnieniu nominacji czytamy m.in. Organizowanie dobrej opieki dla chorych i ich rodzin, traktuje jako osobistą misję, równolegle troszcząc się o budowanie wspólnoty hospicyjnej oraz podnoszenie kwalifikacji zespołu. W sytuacjach trudnych dała się poznać jako dobry negocjator, osoba niezwykle wolna i odważna w podejmowaniu trudnych zadań jak np. budowa Domu św. Ojca Pio. Od początku wszystkie prace na rzecz hospicjum wykonuje bezinteresownie. Oprócz hospicjum Teresa Buczak jest zaangażowana w wiele ważnych działań, wspólnot i organizacji. Jedną z ważniejszych dla niej jest duchowe towarzyszenie rekolektantom w Jezuickim Domu Rekolekcyjnym w Czechowicach-Dziedzicach. Jej dewizą jest BYĆ DOBRYM JAK  CHLEB.

Główną nagrodę – „Perłę Podbeskidzia”, w postaci statuetki autorstwa rzeźbiarki Lidii Sztwiertni, otrzymała Eryka Binek-Pytlowany. W tym roku wśród nominowanych, oprócz Teresy Buczak, znalazły się również: Krystyna Janik-Chrapusta, Krystyna Pryszczyk i Jadwiga Spodzieja.

VII Regionalny Kongres Podbeskidzia, pod honorowym patronatem posłanki Mirosławy Nykiel, zorganizowano w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej. Hasło tegorocznego kongresu brzmiało: „Czas na kobiety – bo jak nie My, to kto?”. Gwiazdą wieczoru była piosenkarka i reżyserka filmowa, Maria Sadowska.