Ponad 340 biegaczy na starcie (i szczęśliwie na mecie), ponad 13 000 tys. zł więcej na koncie budowy Domu Ojca Pio w Pszczynie – to wymierne efekty Nocnego Biegu po Pszczynie, 15 października 2016 r. Entuzjazmu i dobrej energii, którą niosą ze sobą amatorzy biegów, niezależnie od osiąganych wyników, nie da się opisać. Hospicjum Ojca Pio składa gorące podziękowania współorganizatorom imprezy, uczestnikom, publiczności.

W biegu, na dystansie 6 700 km, wzięło udział 171 kobiet i 227 mężczyzn, najstarszy z Alojzy Pala z Pszczyny to rocznik 1948! Zwycięstwo wśród pań odniosła Valentina Kilarska (Ukraina) z czasem 23 min 34 sek. Najszybszym okazał się Dawid Klaybor (Żagań) – 20 min 30 sek. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno: Ewa Kucharska z Pszczyny i Katarzyna Golba z Katowic oraz Aleksander Labziuk (Ukraina) i Paweł Kosek z Tychów.

Nocny Bieg po Pszczynie był także okazją do innego spojrzenia na znane pszczyńskie zabytki i zakątki. Niektóre z nich oświetlały tylko pochodnie (ustawione na czas imprezy). Biegacze przyjechali m.in. z Katowic, Sosnowca, Rybnika, Piasku, Goczałkowic, Tychów, Studzionki, Ujsół, Bytomia, Czechowic-Dziedzic, Wodzisławia Śląskiego, Bielska-Białej. Wszyscy wykupili pakiety startowe, a pieniądze trafiły na konto budowy Domu Ojca Pio. Koszulka z numerem 13 przypadła burmistrzowi Pszczyny, Dariuszowi Skrobolowi, który nie uczestniczył w biegu lecz wystrzałem dał znak do rozpoczęcia. Przed startem atmosferę rozgrzał świetny koncert zespołu „sPolish Radio” oraz piękne i szczere występy młodziutkich wokalistek Studia „VoicePless”. Wszystko – od godz. 16.30 aż do dekoracji zwycięzców poprowadził Jacek Kobyliński.

Budowa Domu Ojca Pio to cel hospicjum domowego Ojca Pio w Pszczynie. W obiekcie będzie funkcjonować nie tylko tak bardzo potrzebne hospicjum stacjonarne, ale także Poradnia medycyny paliatywnej, ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych i noclegownia.

– Jako pierwsze, ze względu na społeczną potrzebę, powstaną Poradnia paliatywna i ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych. Tego typu poradni, niosącej pomoc w opanowaniu bólu, nie ma w Pszczynie i w okolicach. Natomiast opieka nad osobami starszymi to coraz częstszy problem z jakim zgłaszają się do nas ludzie – wyjaśnia Teresa Buczak, prezes Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie.