24 września 2019

Jubileusz 20-lecia hospicjum świętowano 23 września, w liturgiczne wspomnienie św. Ojca Pio. Mszę Świętą dziękczynną w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie koncelebrował  ks. Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Po Eucharystii goście jubileuszu uczestniczyli w inauguracji 2. edycji Znaków Nadziei i zasadzili cebulki żonkili − kwiatów symbolicznych dla ruchu hospicyjnego na całym świecie. Jubileusz uświetni koncert Pszczyńskiego Zespołu Kameralnego Con fuoco.

Z okazji 20-lecia w prasie ukazały się dwa obszerne artykuły o pracy hospicjum autorstwa red. Adrianny Ryłko:

Idea powołania hospicjum zrodziła się z wrażliwości  serc na potrzeby osób w najtrudniejszych momentach życia − umierających, zmagających się z postępującą chorobą nowotworową, a także ich rodzin − osamotnionych i wyczerpanych zaistniałą sytuacją. W ciągu 20 lat hospicjum, które powstało przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie, rozwinęło się w organizację społeczną świadczącą profesjonalną pomoc lekarską, pielęgniarską i psychoterapeutyczną. Niesiona pomoc jest pomocą holistyczną opartą o najlepsze praktyki i rozwijającą się wiedzę z zakresu medycyny paliatywnej i geriatrii. Dziś hospicjum zatrudnia lekarzy, pielęgniarki, opiekunki, rozwija wolontariat, korzysta z wiedzy profesjonalistów, organizuje szkolenia, promuje ideę hospicyjną wśród wszystkich pokoleń poprzez akcje społeczne.

Początkowo hospicjum obejmowało pomocą w ciągu jednego miesiąca pięciu chorych, obecnie jest to ponad 70 osób. Opieka finansowana jest poprzez kontrakty z NFZ, dotacje, darowizny i 1%. Ogromne znaczenie ma wsparcie społeczne i każdej pojedynczej osoby.
W tym roku po raz drugi w ciągu trzech lat pszczyńskie hospicjum wygrało także konkursy na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Jeden z unijnych projektów realizowany jest od lipca, drugi − od września. Oba dotyczą zwiększenia dostępności do usług medycznych i  opiekuńczych mieszkańcom powiatu pszczyńskiego w podeszłym wieku w ich miejscu zamieszkania.

Hospicjum rozwija także zakres pomocy w dziedzinie wypożyczania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Chorzy zarejestrowani w hospicjum mają bezpłatny dostęp do łóżek, koncentratorów tlenu, ssaków i wielu innych artykułów, które łagodzą trudności związane z pielęgnacją w długotrwałej postępującej choroby. Sprzęt dowożony jest do mieszkań chorych. Obecnie Wypożyczalnia dysponuje blisko tysiącem artykułów wypożyczanych mieszkańcom całego powiatu pszczyńskiego, a także spoza jego granic.

 

 

 

 

icon

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

WSPIERAJ TAK GODNE MIEJSCE, JAK HOSPICJUM

NASZE KONTO: 03 1020 2528 00000702 0015 2728

DZIAŁAMY DZIĘKI TWOIM DAROWIZNOM!
Nieprzerwanie od 20 lat profesjonalnie opiekujemy się każdym powierzonym nam pacjentem.

Nasi patroni i partnerzy:

Zapisz się do newslettera

Wolontariat

Ty też możesz być wolontariuszem

Dowiedz się więcej

FreshMail.pl