12 lutego 2018

Święto ludzi gór, którym bliska jest idea opieki hospicyjnej − tak można określić uroczyste podsumowanie akcji „Zdobywamy szczyty dla hospicjum 2017” zorganizowanej po raz trzeci przez Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

Tym razem w akcji wzięło udział 488 osób, z których 279 oddało wypełnione książeczki, pozwalające  na podsumowanie zdobytych punktów.  Oprócz osób indywidualnych były to także rodziny i grupy zorganizowane, jak Akademia Pięknego Czasu z Czechowic-Dziedzic, Uczniowski Klub Sportowo – Turystyczny „Diablak” oraz Szkolny Klub Sportów i Turystyki Górskiej i Nizinnej „Wichura” z Pszczyny, Ośrodek Matki Boskiej Różańcowej z Pszczyny − Starej Wsi.

Łączna liczba nagrodzonych to 275 osób; przyznano:
29 złotych odznaczeń,
69 srebrnych odznaczeń,
115 brązowych odznaczeń,
62 wyróżnienia.

− W sumie uczestnicy zdobyli 62.558 punktów. Każdy punkt to około 50 groszy, co przekłada się na kwotę 31.279 złotych, które hospicjum otrzymało od indywidualnych darczyńców i firm, pragnących zachować anonimowość − wyjaśnia Teresa Buczak, prezes pszczyńskiego hospicjum.

Najwięcej  punktów zebrał 17-letni Mateusz Żupa z Piasku (1042 punkty) oraz 61-letni Jerzy Siłuch z Warszawy (1018). Nieco mniej uzyskał 58-letni Jan Pryszcz z Pszczyny (985). Wśród pań najbardziej aktywna okazała się 52-letnia Lucyna Dziędziel z Jankowic (902).
Najmłodszy uczestnik akcji to 2-letni Szymon Kłysiewicz z Pszczyny, najstarszy − 81-letni Czesław Szindler, również pszczynianin.

− Biorę udział w akcji  już po raz trzeci. Pierwszy raz dowiedziałem się o niej od pani Joanny Rozmus-Cader, która prowadzi stowarzyszenie „Wichura” dla miłośników górskich wędrówek. Już od pierwszej akcji postanowiliśmy z przyjaciółmi, że damy z siebie ile się tylko da i zbierzemy jak największą ilość punktów. Moim zdaniem jest to niesamowite przedsięwzięcie, dzięki któremu każda chętna osoba może w prosty sposób zaangażować się w pomoc potrzebującym − mówi Mateusz Żupa, członek stowarzyszenia „Wichura”, uczeń Technikum nr 3 przy Zespole Szkół nr 4 w Tychach.

Podsumowanie akcji  uświetnił koncert w reżyserii Renaty Zborowskiej w Pszczyńskim Centrum Kultury (11 lutego). Był to już 10 koncert przygotowany dla hospicjum przez Renatę Zborowską, polonistkę, wieloletnią animatorkę życia kulturalnego, laureatkę Nagrody Burmistrza Pszczyny w Dziedzinie Kultury (2015).

− Góry zawsze są piękne, ale kiedy wędruje się z chorągiewką z napisem „Zdobywamy szczyty dla hospicjum” wszystko jest podwójnie piękne − powiedziała podczas uroczystości Aleksandra Lebioda, jedna z uczestniczek akcji.

„Zdobywamy szczyty dla hospicjum” jest połączeniem pasji wycieczek górskich z promowaniem wolontariatu hospicyjnego. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są wolontariusze pszczyńskiego hospicjum. Trzecia edycja akcji trwała od 1 maja do 30 listopada 2017 r. Każdy uczestnik otrzymał książeczkę do zapisywania swoich tras i zdobytych punktów według zasad: 1 punkt za każdy przebyty kilometr i 1 punkt za każde 100 metrów przewyższenia.

Po raz pierwszy akcję „Zdobywamy szczyty dla hospicjum” zorganizowano w 2015 roku. Wówczas wręczono jedną złotą i dwie srebrne odznaki oraz 28 odznak brązowych i 15 wyróżnień.

 

icon

Prezes Hospicjum Teresa Buczak

"Tam, gdzie pojedynczy człowiek nic nie znaczy, a jego upór jest bezowocny, wspólny wysiłek daje ogromne efekty − jesteśmy tego świadkami już dziś".

Nasi patroni i partnerzy:

Zapisz się do newslettera

Wolontariat

Ty też możesz być wolontariuszem

Dowiedz się więcej

FreshMail.pl