27 kwietnia 2020

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie podsumowało 5. edycję akcji „Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum”.

Najwięcej punktów − 2383 − zdobył Kazimierz Janota z Jastrzębia Zdroju. Wśród pań pierwsze miejsce − za 1971 punktów − zajęła Jadwiga Handzlik z Kóz k. Bielska-Białej.

Celem akcji „Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum” jest promowanie idei hospicyjnej poprzez miłośników pieszych wędrówek górskich, których także nie brakuje wśród wolontariuszy pszczyńskiego hospicjum. Wyposażeni w chorągiewki, specjalne książeczki i naklejki z logo hospicjum wędrują po górach w Polsce i na świecie od maja do listopada. Pokonywane przewyższenia i kilometry przeliczane są na punkty. Zdobycie 600 uprawnia do otrzymania złotej odznaki akcji, 300 −  srebrnej, a 150 − brązowej. Akcja cieszy się zainteresowaniem wśród wszystkich pokoleń, ponad połowę uczestników stanowią osoby w wieku 20-60 lat. Tym razem najstarszym był 83-letni Czesław Szindler z Pszczyny, a najmłodszym − 3-letnia Zosia Komorkiewicz z Katowic. Nazwiska pozostałych laureatów oraz zdobywców złotych, srebrnych i brązowych odznak akcji znajdują się TUTAJ.

W 2019 roku do akcji zarejestrowały się 732 osoby, a ukończyły, czyli oddały wypełnione książeczki − 546.

Ze względu na epidemię nie powiodło się zorganizowanie publicznej uroczystości na podsumowanie akcji, przewidzianej na 26 kwietnia. Ponieważ wielu z dotychczasowych uczestników telefonicznie wyrażało zainteresowanie udziałem w jej kolejnej edycji stąd decyzja hospicjum o inauguracji  6. edycji „Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum” 1 maja, czyli tak, jak dotychczas. NOWY REGULAMIN akcji został jednak dostosowany do panujących warunków. Zdobywanie szczytów dla hospicjum jest całkowite dobrowolne.

Mimo wielu trudności praca hospicjum odbywa się każdego dnia przy zastosowaniu wszystkich wymaganych rygorów bezpieczeństwa. Domowa opieka medyczna staje się tym bardziej nieodzowna. Hospicjum pełni swoją misję, niesie pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Obecnie dla osób w terminalnym stanie choroby nowotworowej jest często zasadniczym zabezpieczeniem medycznym, psychologicznym i fizjoterapeutycznym.