12 lipca 2017

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie zakończyło szkolenie wstępne dla osób, które chcą podjąć się różnych form wolontariatu w tej organizacji. Dyplomy ukończenia szkolenia otrzymało 15 osób.

W spotkaniach uczestniczyły osoby w wieku od 40 do 70 lat z Pszczyny, Studzionki, Czarkowa, Goczałkowic-Zdroju i Woli, wśród nich aż dwie pary małżeńskie. Szkolenie objęło sześć spotkań (1,5-godzinnych) zorganizowanych cyklicznie w okresie od kwietnia do maja tego roku. Zajęcia prowadzili: psycholog, pielęgniarka, lekarz, liderka hospicjum zajmująca się wolontariatem, pedagog i rehabilitant, a także prezes pszczyńskiego hospicjum − Teresa Buczak. Do programu szkolenia włączono także pokaz praktycznych czynności pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych, niezbędnych w prawidłowej opiece nad chorym. Pokaz zorganizowano w Wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, którą prowadzi Hospicjum O. Pio w Pszczynie przy ul. dr. W. Antesa 4b.

Spośród 15 osób, które ukończyły szkolenie kilka już jest związanych z pracą w hospicjum od dłuższego czasu. Najmłodsi stażem wolontariusze otrzymali swoich aniołów stróżów, czyli doświadczonych wolontariuszy, do których mogą się zwracać w każdej sprawie związanej z posługą hospicjum.

Na ostatnim spotkaniu szkoleniowym, kandydatów na wolontariuszy poproszono o wypełnienie ankiety, w której m.in. mogli zadeklarować ile czasu tygodniowo są w stanie poświęcić na działania dla hospicjum. Kandydaci mogli także wskazać, jaka forma działania byłaby im najbliższa. Do wyboru zaproponowano m.in. : opiekę nad chorym, pomoc w wypożyczalni sprzętu, udział w kwestach, organizacji imprez charytatywnych i koncertów; pomoc rodzinom osieroconym, szczególnie dzieciom; udział w pracach grupy plastycznej.

Hospicjum Świętego Ojca Pio w Pszczynie działa nieprzerwanie od 18 lat. Zapewnia kompleksowe podejście do chorego poprzez opiekę pielęgniarską i lekarską − sprawowaną przez stały, stale podnosząc swoje kwalifikacje zespół, oraz opiekę wolontariuszy niemedycznych, psychologów, rehabilitantów i duszpasterza.

Od lipca 2017 r. pszczyńskie hospicjum rozszerzyło działalność o opiekę domową nad tzw. osobami zależnymi czyli wymagającymi pomocy w wykonywaniu codziennych czynności, jak odżywianie, przemieszczanie się, pielęgnacja i zaopatrzenie gospodarstwa domowego. Hospicjum prowadzi również budowę Domu Ojca Pio w Pszczynie, w którym będą działać: oddział opieki dziennej nad osobami zależnymi, hospicjum stacjonarne, poradnia paliatywna i noclegownia.

icon

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

WSPIERAJ TAK GODNE MIEJSCE, JAK HOSPICJUM

NASZE KONTO: 03 1020 2528 00000702 0015 2728

DZIAŁAMY DZIĘKI TWOIM DAROWIZNOM!
Nieprzerwanie od 22 lat profesjonalnie opiekujemy się każdym powierzonym nam pacjentem.

POSIADAMY CERTYFIKAT ISO 9001:2015

Nasi patroni i partnerzy:

Zapisz się do newslettera

Wolontariat

Ty też możesz być wolontariuszem

Dowiedz się więcej