Żonkil jest znakiem hospicjów rozpoznawalnym na całym świecie.

Udział w Znakach Nadziei, czyli sadzenie i pielęgnowanie żonkili w miejscach ogólnodostępnych oraz eksponowanie i powiększanie tych rabat z roku na rok, to prosty gest solidarności z ciężko chorymi, ich najbliższymi i tymi, którzy niosą im pomoc czyli hospicjum.

Hospicjum jest połączeniem profesjonalnej pomocy – całodobowej, specjalistycznej, niezawodnej – z troską, czułością, współczuciem, a więc tym, co chorym pragnie przekazać każdy z nas. Wierzymy, że Ty także.

Nie każdy może dotrzeć do chorego, jednak każdy może zasadzić kwiaty, zamierające na zimę lecz będące przepięknymi zwiastunami nowego życia – wiosny. Zatem sadźmy i pielęgnujmy żonkile tak, jakbyśmy pielęgnowali… nadzieję dla siebie i drugiego człowieka.

 


Akcję Znaki Nadziei zainicjowaliśmy w 2018 roku w 50. rocznicę śmierci Ojca Pio i 100. rocznicę otrzymania przez niego stygmatów.  Ojciec Pio był człowiekiem, który pozostał wierny swojemu powołaniu. Mimo ogromnych problemów zdrowotnych całe życie poświęcił służąc pomocą ludziom poprzez modlitwę, spowiedź i Eucharystię.

W jednym ze swoich listów pisał:

Gdy widzę kogoś zasmuconego i w potrzebie duchowej lub fizycznej, czegóż to nie wypraszałbym u Pana, żeby taką osobę uwolnić od jej nieszczęść. Żeby ją zobaczyć uszczęśliwioną, chętnie obarczyłbym siebie samego wszystkimi jej strapieniami (…) 

[356 dni z Ojcem Pio, Wyd. W drodze, 2018]

Ze względu na świadectwa o uzdrowieniach do Ojca Pio przyjeżdżali ludzie z całego świata z prośbą o ratunek w dramatycznych sprawach duchowych i zdrowotnych. Ojciec Pio był także inicjatorem budowy, działającego do dziś, nowoczesnego szpitala pod nazwą „Dom Ulgi w Cierpieniu”. Jest więc patronem codziennej pracy naszego hospicjum i przewodnikiem.

 


Zobacz prezentację „Znaki Nadziei 2019”.

W 2018/2019 roku w akcji wzięły udział 4 instytucje publiczne, 2 firmy, 14 szkół podstawowych, 4 przedszkola i 2 Zespoły Szkolno-Przedszkolne. –>> ZOBACZ ZDJĘCIA!

Prosimy o przyłączenie się do akcji poprzez zasadzenie jesienią cebulek żonkili i ustawienie przy nich tabliczki z napisem ZNAKI NADZIEI, a wiosną, gdy zakwitną, o zrobienie zdjęć żonkilowych grządek, rabatek lub donic i przesłanie fotografii do nas – na pamiątkę i znak, że Znaków Nadziei jest coraz więcej!
Zgłoszenia do Znaków Nadziei 2020-2021, od osób i instytucji, które dotychczas nie brały udziału w akcji  przyjmujemy do 30 czerwca 2020 r. W tej sprawie prosimy o kontakt pod adresem: znakinadziei@gmail.com

Żonkil jest symbolem hospicjów na całym świecie. Chcemy, by akcja pokazywała,  jak wielu ludzi ma otwarte serca i gotowych jest do wspierania działań, które dają pokój i nadzieję szczególnie jej potrzebującym − nieuleczalnie chorym, osamotnionym, niesamodzielnym. Żonkile są roślinami ozdobnymi, które rozmnażają się, ponieważ przy każdej dojrzałej cebulce (matce) pojawiają się nowe (przybyszowe). Jeśli możesz, zaplanuj Twoją rabatkę Znaków Nadziei tak, aby z roku na rok była coraz większa!

 

W AKCJI MOGĄ UCZESTNICZYĆ:

 • placówki oświaty
 • firmy
 • instytucje publiczne
 • parafie
 • osoby prywatne
 • władze samorządowe (osiedla, sołectwa, urzędy: gmin/miast/powiatów)

KALENDARIUM AKCJI:

 • wrzesień
  Przekazywanie ulotek i zaproszeń promocyjnych.
  Przyjmowanie zgłoszeń do udziału poprzez pobranie, wypełnienie i odesłanie karty zgłoszenia na adres: znakinadziei@gmail.com (zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca 2020 r.)
  KARTY ZGŁOSZEŃ DLA:
  ♣ PLACÓWEK OŚWIATY
  >> pdf  lub  doc
  ♣ FIRM
  >> pdf lub doc 
  ♣ INSTYTUCJI PUBLICZNYCH, WŁADZ SAMORZĄDOWYCH 
  >> pdf lub doc
  ♣ PARAFII 
  >> pdf lub doc
  ♣ OSÓB PRYWATNYCH


 • wrzesień / październik
  Uroczysta inauguracja akcji (w 2019 r. odbyła się podczas obchodów 20-lecia hospicjum – 23 września).
  Przekazywanie cebulek żonkili i tabliczek ZNAKI NADZIEI zadeklarowanym uczestnikom akcji, którzy przesłali kartę zgłoszenia.
  Sadzenie cebulek żonkili na skwerach przed placówkami oświaty, firmami, instytucjami, kościołami, w ogrodach prywatnych; UWAGA: można również zasadzić cebulki w donicach, gazonach, doniczkach i in.


 • marzec−kwiecień
  Wykonywanie zdjęć kwitnących żonkili oznaczonych ZNAKAMI NADZIEI.
  Spotkania z wolontariuszami i pracownikami hospicjum i rozmowy nt. idei i działalności hospicyjnej.


 • kwiecień
  → Przekazywanie podziękowań za udział w akcji i zaświadczeń dla koordynatorów (po zgłoszeniu takiej potrzeby ze strony koordynatora).


WAŻNE PODCZAS AKCJI:

 • eksponowanie żonkili i tabliczek ZNAKI NADZIEI w widocznych miejscach takich jak: rabaty, kwietniki, donice, parapety okienne
 • przesyłanie ich zdjęć na adres: znakinadziei@gmail.com z podaniem nazwy uczestnika akcji (instytucji, firmy, parafii, placówki oświatowej) lub nazwiska/pseudonimu osoby prywatnej
 • udostępnianie na swojej stronie WWW informacji nt. akcji ZNAKI NADZIEI Hospicjum św. Ojca Pio

Kto ma czas, ten niech go nie traci i nie czeka na chwilę dogodną.
Nie odkładajmy do jutra tego, co możemy zrobić dzisiaj.

Św. Ojciec Pio

 

Św. Ojciec Pio
Nazywał się Francesco Forgione i urodził się 25 maja 1887 r. w południowych Włoszech, w małym miasteczku Pietrelcina, w rodzinie wielodzietnej. W wieku 15 lat wstąpił do nowicjatu franciszkańskiego Zakonu Kapucynów. Rok później przyjął imię Pio (pobożny). Od początku życia zakonnego odznaczał się umiłowaniem modlitwy i cierpliwością w znoszeniu cierpienia. Lekarze orzekli, że jest chory na źle rokującą gruźlicę. Gdy miał 31 lat (1918 r.) na jego ciele pojawiły się stygmaty − nie zabliźniające się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Ideą Ojca Pio była pomoc ludziom cierpiącym duchowo i fizycznie poprzez jego gorliwą modlitwę. Był pełnym poświęceń spowiednikiem, zdolnym przeniknąć ludzkie serce, gotowym służyć nawet całą dobę. Do księdza stygmatyka przybywali pielgrzymi z całego świata, głęboko poruszeni jego postawą i działalnością. Dla wielu stał się przewodnikiem życia, wiary i moralności. Z osób tych powstały Grupy Modlitwy czyli odpowiedź na apel papieża Piusa XII, by modlić się o pokój na świecie.
W 1959 r. Ojciec Pio poważnie zachorował. Nie mógł chodzić, słuchać spowiedzi, odprawiać mszy. Poprawa stanu zdrowia nastąpiła po wizycie Obrazu Matki Boskiej Fatimskiej. Ziemskie życie Ojca Pio dobiegło końca 23 września 1968 r. Kilka dni przed śmiercią zniknęły jego stygmaty. W pogrzebie uczestniczyło ponad 100 000 osób. Co roku do sanktuarium w San Giovanni Rotondo przybywają setki tysięcy pielgrzymów.
Do dziś w San Giovanni Rotondo działa szpital pod nazwą „Dom Ulgi w Cierpieniu”, który powstał dzięki inicjatywie Ojca Pio. Ten nowoczesny kompleks szpitalny zajmuje się lecznictwem i kształceniem kadry medycznej. Na początku lat 90. przy szpitalu powstał Dom Ojca Pio dla seniorów.

 

Gdy jeden członek cierpi,  współcierpią wszystkie inne członki;
podobnie gdy jednemu członkowi okazywane jest poszanowanie,
współweselą się wszystkie członki.

1 Kor 12,2

AKCJĘ ZNAKI NADZIEI WSPIERAJĄ:

Pan Andrzej Babiński
Pan Jacek Sekta (Firma Eko-Mal)
Miejski Zakład Zieleni w Pszczynie

Ogrody Brudek – Śląsk
Kapias. Ogrody do zwiedzania

Agencja Reklamowa Artisco

OSOBY, KTÓRE CHCĄ WSPIERAĆ AKCJĘ PROSZONE SĄ O KONTAKT: pio@hospicjumojcapio.pless.pl lub tel. 32 445 78 08 

 

Inauguracja 1. edycji akcji
10 października 2018, przed kościołem Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie

Fot. Piotr Lisowski

icon

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

WSPIERAJ TAK GODNE MIEJSCE, JAK HOSPICJUM

NASZE KONTO: 03 1020 2528 00000702 0015 2728

DZIAŁAMY DZIĘKI TWOIM DAROWIZNOM!
Nieprzerwanie od 22 lat profesjonalnie opiekujemy się każdym powierzonym nam pacjentem.

POSIADAMY CERTYFIKAT ISO 9001:2015

Nasi patroni i partnerzy:

Zapisz się do newslettera

Wolontariat

Ty też możesz być wolontariuszem

Dowiedz się więcej

FreshMail.pl