Refundacja wyrobów medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia przysługuje każdej osobie chorej, posiadającej ubezpieczenie zdrowotne.

Wyroby medyczne to np. pieluchomajtki, majtki chłonne, pieluchy, podkłady, materace i poduszki przeciwodleżynowe, protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych, cewniki i  sprzęt stomijny. Pełny wykaz wyrobów refundowanych i limit cenowy znajdziesz na stronie:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001691/O/D20211691.pdf

Zlecenie na wyroby medyczne może wystawić lekarz, pielęgniarka, położna lub inny specjalista na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Niektóre wyroby, jak np. pieluchomajtki, przysługują comiesięcznie. Zlecenia na nie mogą być wystawione na dłużej niż jeden miesiąc można je wówczas zrealizować w częściach.

            Wyroby medyczne kupisz w punktach, które mają umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne. Są to najczęściej sklepy medyczne lub apteki. Nie obowiązuje rejonizacja, to Ty decydujesz, gdzie zrobisz zakupy. Jeśli podzielisz zlecenie na części, to każdą część musisz zrealizować w punkcie, w którym zostawisz zlecenie.

Pamiętaj jednak, że NFZ finansuje wyroby medyczne tylko do wysokości limitu, jeśli cena wybranego produktu jest wyższa, niż cena określona limitem, to trzeba dopłacić różnicę. Każdy punkt, który ma umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne, musi mieć przynajmniej jeden produkt w grupie w cenie limitu z rozporządzenia.

 

icon

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

WSPIERAJ TAK GODNE MIEJSCE, JAK HOSPICJUM

NASZE KONTO: 03 1020 2528 00000702 0015 2728

DZIAŁAMY DZIĘKI TWOIM DAROWIZNOM!
Nieprzerwanie od 23 lat profesjonalnie opiekujemy się każdym powierzonym nam pacjentem

MAMY CERTYFIKAT ISO 9001:2015

Nasi patroni i partnerzy:

Zapisz się do newslettera

Wolontariat

Ty też możesz być wolontariuszem

Dowiedz się więcej