Chory przebywający w domu ma prawo do 5 rodzajów świadczeń medycznych finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Są to:

1. OPIEKA LEKARZA PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ (POZ)
Każdy, kto złożył deklarację wyboru lekarza POZ ma prawo  do domowych wizyt lekarskich – w swoim domu lub innym miejscu zamieszkania. Wizyta może być zaplanowana lub nie. Jej celem jest ocena stanu zdrowia pacjenta i udzielenie mu niezbędnej pomocy medycznej.

Wizyta domowa lekarza POZ jest szczególnie ważna w przypadku, gdy pacjent nie może lub nie jest w stanie udać się do przychodni, a stan jego zdrowia się pogorszył. Szczególnie z takich wizyt mogą korzystać osoby starsze, niepełnosprawne i mieszkańcy odległych miejscowości.

Podczas wizyty domowej lekarz POZ w zależności od potrzeb pacjenta:

• orzeka o jego stanie zdrowia
  • udziela porad w leczeniu schorzeń
  • wykonuje zabiegi  w domu pacjenta
  • realizuje też inne świadczenia , tj.: kierowanie do poradni specjalistycznych i na leczenie szpitalne, kierowanie na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe, kwalifikowanie  do transportu sanitarnego w POZ i wystawianie zleceń przewozów, wystawianie zleceń na realizację świadczeń pozostających w zakresie zadań pielęgniarki POZ, wystawianie zaświadczeń dotyczących stanu zdrowia pacjenta

2. OPIEKA PIELĘGNIARKI ŚRODOWISKOWEJ
Poza deklaracją wyboru lekarza każdy może dokonać wyboru tzw. pielęgniarki środowiskowej. Jest odpowiedzialna za prowadzenie i przestrzeganie zleconej przez lekarza POZ opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i chorymi w ich miejscu zamieszkania. Deklarację składa się w wybranej przez siebie przychodni POZ lub na Internetowym Koncie Pacjenta.

Opieka pielęgniarki środowiskowej obejmuje:

• rozeznanie warunków i potrzeb zdrowotnych podopiecznych
  • rozeznanie problemów pielęgnacyjnych, zaplanowanie i realizowanie opieki pielęgnacyjnej
  • realizację zleceń lekarskich
  • edukację zdrowotną podopiecznego i rodziny

Usługi pielęgniarki środowiskowej są dla chorych w stanach poszpitalnych lub ze schorzeniami przewlekłymi, którzy wymagają systematycznych świadczeń pielęgniarskich. Osoby te nie mogą jednocześnie korzystać ze  świadczeń opieki długoterminowej stacjonarnej.

3. PIELĘGNIARSKA DOMOWA OPIEKA DŁUGOTERMINOWA
Świadczenie przeznaczone dla przewlekle chorych przebywających w domu, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego, ale potrzebują systematycznej, intensywnej opieki pielęgnacyjnej. W tzw. Skali Barthel mają 40 punktów lub mniej.

Do objęcia opiekę potrzebne jest ważne skierowanie od lekarza POZ lub lekarza specjalisty (posiadającego umowę z NFZ) i ocena stanu chorego według tzw. Skali Barthel (wystawiona przez lekarza lub pielęgniarkę POZ oceniająca samodzielność chorego w codziennych czynnościach higienicznych i życiowych).

Pielęgniarska domowa opieka długoterminowa obejmuje:

• przygotowanie pacjenta i rodziny do samodzielnej opieki i samodzielnej pielęgnacji, np. mycia, karmienia, podawania leków, zmiany pieluch/pieluchomajtek
  • edukację zdrowotną chorego i jego rodziny
  • pomoc w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z samodzielnym funkcjonowaniem w środowisku domowym
  • pomoc w pozyskiwaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego niezbędnego do właściwej pielęgnacji i rehabilitacji chorego w domu
  • wizyty domowe w celu m.in. leczenie ran i odleżyn, zmieniania opatrunków, wymiany cewnika, podawania leków, podłączanie kroplówek, wykonywanie zastrzyków, pomagania przy pionizacji chorego, prowadzenia ćwiczeń oddechowych i ogólnousprawniających

Zakres wsparcia dla chorego pielęgniarka ustala się na pierwszej wizycie domowej.

Jeśli szukasz pielęgniarskiej domowej opieki długoterminowej ZOBACZ TUTAJ.

4. FIZJOTERAPIA W WARUNKACH DOMOWYCH
Przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się, nie mogą dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej. Skierowanie na fizjoterapię domową wystawia lekarz POZ lub inny specjalista (posiadający umowę z NFZ). Plan rehabilitacji fizjoterapeuta ustala na pierwszej wizycie domowej.

Zabiegi fizjoterapii w domu chorego udzielane są:

• przy ogniskowych uszkodzeniach mózgu (udar krwotoczny mózgu, zatory mózgowe, urazy) – przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu
  • po wszczepieniu endoprotez stawu biodrowego i kolanowego
  • po urazie kończyn dolnych – przez okres 6 miesięcy od dnia powstania urazu
  • po zatorach mózgowych, z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego z uszkodzeniem rdzenia kręgowego
  • przewlekle chorym, u których postępuje: miopatia, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guz mózgu, stwardnienie rozsiane, kolagenoza, reumatologiczne zapalenie stawów
  • przy zwyrodnieniach stawów biodrowych i kolanowych
  • osobom w stanie wegetatywnym

W roku kalendarzowym chory ma prawo do 80 dni zabiegów. W trakcie jednej wizyty rehabilitant może wykonać do 5 zabiegów

UWAGA: Rehabilitacja w warunkach domowych nie może być łączona ze świadczeniami hospicjum domowego. (W zespole hospicjum domowego jest również fizjoterapeuta.)

Rehabilitację w warunkach domowych na terenie  powiatu pszczyńskiego świadczą:

• Ośrodek Zdrowia Symetria, 43-200 Pszczyna, ul. Partyzantów 21, tel. 32 447-47-05, www.symetria-pszczyna.pl
  • Sanatorium GWAREK, 43-230 Goczałkowice-Zdrój, ul. Uzdrowiskowa 51, tel. 32 210-73-54, www.gwarek.info
  • Przychodnia Zdrowia „Pniówek”, 43-251 Pniówek, ul. Krucza 12, tel. 32 756-25-96,
  • Podmiot leczniczy – Jarosław Gumiński, 43-267 Suszec, ul. Piaskowa 35, tel. 32 44 88 225, 722 002 244 (rehabilitacja tylko z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym)
  • Euro-Med. Zespół rehabilitacji domowej, 43-100 Tychy, ul. Grota Roweckiego 42, tel. 693 931 439, www.euro-med.net.pl
  • Nordmedic – Rehabilitacja, 40-657 Katowice, ul. Zbożowa 42b, pokój 204 tel. 577 900 560, 790 810 250, 790 850 430

Pełny wykaz placówek oraz czas oczekiwania: ZOBACZ TUTAJ.

5. HOSPICJUM DOMOWE