23 stycznia 2024

W styczniu 2024 mija pierwszy rok działalności Domu Ojca Pio – kompleksu hospicyjno-opiekuńczego tworzonego przez Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych, który znajduje się w pierwszym wzniesionym budynku kompleksu, ma za sobą pierwszy rok działalności. Aktualnie korzysta z niego 20 osób. Opieka w Domu sprawowana jest od 8.00-16.00. Seniorzy spędzają czas wspólnie z wykwalifikowanymi opiekunkami, które doglądają ich, służą pomocą, rozmową i towarzyszeniem – często pomagają w codziennych czynnościach. Jednocześnie podopieczni mają zapewnioną opiekę pielęgniarską i lekarską, spotkania z terapeutą zajęciowym i regularne ćwiczenia z fizjoterapeutą (w specjalnie do tego wyposażonej sali). Podawane są także posiłki: śniadanie, obiad i podwieczorek. Co miesiąc opiekunowie rodzinni otrzymują bilans podstawowych parametrów życiowych chorych oraz ich diagnozę medyczną, psychologiczną i fizjoterapeutyczną. Podopieczni i ich rodziny mogą także w zależności od potrzeb konsultować się z lekarzem hospicjum oraz korzystać z usług pielęgniarskich, jak na przykład zastrzyki czy zmiana opatrunku.

Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych jest nową formą działalności pszczyńskiego hospicjum i jak wynika z zainteresowania – bardzo potrzebną w środowisku. Odpłatność za pobyt częściowo ponoszą chorzy, pozostałą część finansuje samo hospicjum.

W nowym budynku funkcjonuje także poradnia paliatywna, również finansowana przez organizację oraz hospicjum domowe – finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Budowa drugiej części kompleksu – hospicjum stacjonarnego zapewniającego opiekę całodobową osobom z chorobami nowotworowymi jest planowana i jak na razie uzależniona od kondycji finansowej samego hospicjum, które musiałoby zapłacić za całą budowę.

* * *

 Jeśli pragniesz wspierać działania na rzecz osób starszych, schorowanych
i w terminalnym okresie choroby nowotworowej
zachęcamy do przekazania
1,5% z PIT 2023 na Hospicjum św. Ojca Pio!

icon

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

WSPIERAJ TAK GODNE MIEJSCE, JAK HOSPICJUM

NASZE KONTO: 03 1020 2528 00000702 0015 2728

DZIAŁAMY DZIĘKI TWOIM DAROWIZNOM!
Nieprzerwanie od 23 lat profesjonalnie opiekujemy się każdym powierzonym nam pacjentem

MAMY CERTYFIKAT ISO 9001:2015

Nasi patroni i partnerzy:

Zapisz się do newslettera

Wolontariat

Ty też możesz być wolontariuszem

Dowiedz się więcej