Kompleks Domu Ojca Pio tworzą – hospicjum, ośrodek dziennego pobytu osób starszych, przychodnia paliatywna i noclegownia. Projektowane budynki są parterowe, za wyjątkiem piętrowego budynku noclegowni. Kompleks tworzy mały zespół urbanistyczny.

Budynek ośrodka dziennego pobytu osób starszych składa się z części biurowej, socjalnej, świetlicy, pracowni, rozdzielni posiłków dostarczanych z zewnątrz, zmywalni, pomieszczeń wydawania posiłków; w skład wchodzą także wszystkie niezbędne pomieszczenia pomocnicze i sanitariaty.
Ośrodek dziennego pobytu osób starszych od strony świetlicy ma duże przeszklenie dające widok i wejście poprzez taras na ogród.

Budynek przychodni paliatywnej składa się holu wraz z rejestracją, pomieszczenia socjalnego, dwóch gabinetów lekarskich, gabinetu zabiegowego, archiwum, sanitariatów, pomieszczenia porządkowego.

Budynek noclegowni: na parterze zlokalizowano biuro wraz z recepcją, łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, pokój 3-os. ( przeznaczony dla osób niepełnosprawnych oraz kobiet), świetlicę z aneksem kuchennym oraz ogrzewalnię i wszystkie niezbędne pomieszczenia pomocnicze i techniczne. Na piętrze zlokalizowano pokoje noclegowe, umywalnię z natryskami, pokój pracownika socjalnego i pomieszczenia pomocnicze.

Budynek hospicjum składa się z:

– części pielęgnacyjno-mieszkalnej, w której zapewniona będzie całodobowa opieka pielęgniarska, obejmującej: pokoje łóżkowe (część pokojów z możliwością wstawienia trzeciego łóżka), wraz z łazienkami, punkt pielęgniarski wraz z pokojem przygotowawczym pielęgniarskim, gabinet zabiegowy, pomieszczenie rehabilitacji i pomieszczenia pomocnicze, szatniami personelu medycznego, magazynami, brudownikiem;

– części biurowej obejmującej pomieszczenia biurowe wraz z aneksem śniadaniowym, archiwum, sanitariatami, szatniami, pomieszczeniem zgłoszenia chorych, holem wejściowym oraz salą spotkań dla 60 osób (z możliwość podziału na dwie mniejsze sale);

– izby przyjęć z rejestracją, gabinetem lekarskim i łazienką;

– kaplicy z zakrystią, dostępną od strony holu głównego i z części pielęgnacyjno-mieszkalnej;

– atrium (ogród wewnętrzny).

W budynku hospicjum od strony południowej i wschodniej zlokalizowane są pokoje chorych z dużymi przeszkleniami umożliwiającymi przejście na taras z drewnianą pergolą.

Projektowany kompleks obiektów został dostosowany do potrzeb ludzi poruszających się zwłaszcza na wózkach inwalidzkich. Wszystkie wejścia do budynków dostępne są z poziomu otaczającego terenu. Wszystkie korytarze oraz otwory drzwiowe przystosowane są dla osób poruszający się na wózkach inwalidzkich lub w razie potrzeby, by była możliwość transportu chorego na łóżku szpitalnym. Brak progów i uskoków w poziomie posadzek umożliwia bezkolizyjny i wygodny dostęp do poszczególnych pomieszczeń. Wszystkie pomieszczenia higieniczno-sanitarne przeznaczone dla osób chorych oraz starszych dostosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. W budynku hospicjum zaprojektowano dodatkową łazienkę z przeznaczeniem dla osób leżących.

Obiekty Domu Ojca Pio są zakomponowane na terenie jako „zwornik” pomiędzy terenami o różnorakim charakterze – nie przekraczają wysokością sąsiednich budynków. Intencją projektową było uzyskanie dwóch atrakcyjnych przestrzeni zewnętrznych – publicznej przestrzeni od strony południowej i zachodniej oraz półprywatnej przestrzeni wewnątrz zespołu zabudowy – ogrodu dla użytkowników.

Prezes Hospicjum Teresa Buczak

"Tam, gdzie pojedynczy człowiek nic nie znaczy, a jego upór jest bezowocny, wspólny wysiłek daje ogromne efekty − jesteśmy tego świadkami już dziś".