Nowoczesny kompleks opiekuńczo-medyczny dla osób chorych, cierpiących, niesamodzielnych, wsparcie dla ich najbliższych.
Zobacz aktualne foto.

Znajduje się w doskonałej lokalizacji,  na obrzeżach centrum miasta, graniczy z dużym obszarem zieleni i osiedlem mieszkaniowym. Pacjenci nie będą narażeni na izolację od normalnego, codziennego życia, a jednocześnie będą mieli zapewnione warunki intymności i spokoju. Dojazd jest wygodny i bezkolizyjny. Projekt DOMU powstał z doświadczeń hospicjów w Polsce i zagranicą w konsultacji z architektami, lekarzami, pielęgniarkami, władzami hospicjum i gminy, mieszkańcami.

♥ ♥ TEN DOM BĘDZIE DLA WIELU LUDZI WYJĄTKOWYM MIEJSCEM.

WSPOMÓŻ TO DZIEŁO, BĄDŹ Z NAMI, BARDZO NAM NA TOBIE ZALEŻY ♥ ♥

Funkcjonalność DOMU odpowiada bardzo ważnym i aktualnym potrzebom społecznym:
PRZYCHODNIA otwarta dla pensjonariuszy DOMU i wszystkich osób z zewnątrz, będzie udzielać świadczenia medyczne i rehabilitacyjne uwzględniając najnowsze wytyczne medycyny paliatywnej i leczenia bólu. W przychodni powstała pierwsza w rejonie bez kontraktu z NFZ  Poradnia Paliatywna (najbliższe znajdują się w odległości ponad 20 km);  ♥ OŚRODEK DZIENNEGO POBYTU DLA OSÓB NIESAMODZIELNYCH dla 25 osób wymagających wsparcia w najprostszych codziennych czynnościach oraz aktywizacji psychicznej, ruchowej i społecznej;  ♥ HOSPICJUM na 32 łóżka w pokojach jednoosobowych zapewniające „opiekę całym sercem” aż do końca, a więc profesjonalizm medyczny i wolontaryjny oraz poszanowanie godności człowieka w jego największym cierpieniu i chwilach życia, które należą do najważniejszych;   KAPLICA dla pensjonariuszy i wiernych z pobliskiej parafii;  ♥ NOCLEGOWNIA pozwalająca na kąpiel, zaopatrzenie w czystą bieliznę, nocleg, wyżywienie. Dom Ojca Pio to także jeszcze większe rozwinięcie dotychczasowej działalności  ♥ HOSPICJUM DOMOWE ŚW. OJCA PIO W PSZCZYNIE, które może poszczycić się 24-letnią nieprzerwaną działalnością.


Projektowane budynki są parterowe, za wyjątkiem piętrowego budynku noclegowni. Kompleks tworzy więc mały, a przez to przyjazny i kameralny zespół urbanistyczny.

Ośrodek dziennego pobytu osób starszych od strony świetlicy ma duże panoramiczne okno z widokiem na taras i zieleń.

 

 

Przychodnia paliatywna składa się m.in. z holu wraz z rejestracją, gabinetów lekarskich i zabiegowego oraz archiwum.

 

 

Budynek noclegowni: na parterze zlokalizowano m.in. łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, świetlicę z aneksem kuchennym oraz ogrzewalnię; na piętrze – pokoje noclegowe i umywalnię z natryskami.

 

Budynek hospicjum stacjonarnego składa się z:
– części pielęgnacyjno-mieszkalnej
, w której zapewniona będzie całodobowa opieka pielęgniarska, obejmującej m.in. pokoje pacjentów wraz z łazienkami, punkt pielęgniarski, gabinet zabiegowy i rehabilitacyjny;  od strony południowej i wschodniej pokoje chorych mają duże przeszklenia umożliwiające przejście na taras z drewnianą pergolą. W budynku hospicjum zaprojektowano dodatkową łazienkę z przeznaczeniem dla osób leżących.

– części biurowej obejmującej m.in. salę spotkań dla 60 osób (z możliwość podziału na dwie mniejsze sale);

izby przyjęć z rejestracją, gabinetem lekarskim i łazienką;

kaplicy dostępnej zarówno od strony holu głównego, jak i części pielęgnacyjno-mieszkalnej;

ogrodu wewnętrznego (atrium).

 

Projektowany kompleks obiektów został dostosowany do potrzeb ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wszystkie wejścia do budynków dostępne są z poziomu otaczającego terenu. Wszystkie korytarze oraz otwory drzwiowe przystosowane są dla osób poruszający się na wózkach inwalidzkich lub w razie potrzeby, by była możliwość transportu chorego na łóżku szpitalnym. Brak progów i uskoków w poziomie posadzek umożliwia bezkolizyjny i wygodny dostęp do poszczególnych pomieszczeń. Wszystkie pomieszczenia higieniczno-sanitarne dostosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Obiekty Domu Ojca Pio są zakomponowane na terenie jako „zwornik” pomiędzy terenami o różnorakim charakterze – nie przekraczają wysokością sąsiednich budynków. Intencją projektową było uzyskanie dwóch atrakcyjnych przestrzeni zewnętrznych – publicznej przestrzeni od strony południowej i zachodniej oraz półprywatnej przestrzeni wewnątrz zespołu zabudowy – ogrodu dla użytkowników.

Teren pod budowę przekazał samorząd Pszczyny. Od 2015 roku zrealizowaliśmy pierwszą część budowy i w listopadzie 2022 r. oddaliśmy do użytku Ośrodek Dziennego Pobytu i Przychodnię. Dotychczasowy koszt budowy to ponad 4,6 miliona złotych.

icon

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

WSPIERAJ TAK GODNE MIEJSCE, JAK HOSPICJUM

NASZE KONTO: 03 1020 2528 00000702 0015 2728

DZIAŁAMY DZIĘKI TWOIM DAROWIZNOM!
Nieprzerwanie od 23 lat profesjonalnie opiekujemy się każdym powierzonym nam pacjentem

MAMY CERTYFIKAT ISO 9001:2015

Nasi patroni i partnerzy:

Zapisz się do newslettera

Wolontariat

Ty też możesz być wolontariuszem

Dowiedz się więcej