Dom Ojca Pio to nowoczesny kompleks opiekuńczo-specjalistyczny dla osób chorych, potrzebujących pomocy i ich najbliższych.

Teren DOMU znajduje się w doskonałej lokalizacji,  na obrzeżach centrum miasta, graniczy z dużym obszarem zieleni i osiedlem mieszkaniowym. Dojazd do ośrodka jest wygodny i bezkolizyjny. Pacjenci nie będą narażeni na izolację od normalnego, codziennego życia, a jednocześnie będą mieli zapewnione warunki intymności i spokoju. Projekt architektoniczny kompleksu powstał na bazie zebranych doświadczeń z hospicjów w Polsce i zagranicą w konsultacji z architektami i lekarzami, społeczeństwem, władzami hospicjum i władzami gminy.

Teren pod budowę pozyskaliśmy od samorządu Pszczyny. Od 2015 roku zrealizowaliśmy 4 etapy budowy, w tym bardzo kosztowne przygotowanie terenu i wykonanie wszystkich instalacji zewnętrznych (koszt ponad 600 tys. zł).

Funkcjonalność DOMU odpowiada kilku potrzebom społecznym:

PRZYCHODNIA otwarta zarówno dla pensjonariuszy DOMU jak i wszystkich osób z zewnątrz potrzebujących konsultacji, będzie miejscem udzielania świadczeń medycznych i rehabilitacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem medycyny paliatywnej i leczenia bólu. W przychodni powstanie pierwsza w rejonie Poradnia Paliatywna (najbliższe znajdują się 20 km od Pszczyny).

OŚRODEK DZIENNEGO POBYTU DLA OSÓB NIESAMODZIELNYCH dla 40 osób wymagających wsparcia w najprostszych codziennych czynnościach oraz aktywizacji psychicznej, ruchowej i społecznej.

HOSPICJUM STACJONARNE na 32 łóżka w pokojach jednoosobowych.

NOCLEGOWNIA pozwalająca na kąpiel, zaopatrzenie w czystą bieliznę, nocleg i wyżywienie.

KAPLICA dostępna dla pensjonariuszy oraz wiernych z pobliskiej parafii.

Dom Ojca Pio pozwoli także na jeszcze większe rozwinięcie dotychczasowej działalności HOSPICJUM DOMOWEGO oraz wykorzystanie wielu możliwości KUCHNI CATERINGOWEJ, która będzie tam funkcjonować.

Projektowane budynki są parterowe, za wyjątkiem piętrowego budynku noclegowni. Kompleks tworzy więc mały, a przez to przyjazny i kameralny zespół urbanistyczny.

Ośrodek dziennego pobytu osób starszych od strony świetlicy ma duże panoramiczne okno z widokiem na taras i zieleń.

Przychodnia paliatywna składa się m.in. z holu wraz z rejestracją, gabinetów lekarskich i zabiegowego oraz archiwum.

Budynek noclegowni: na parterze zlokalizowano m.in. łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, świetlicę z aneksem kuchennym oraz ogrzewalnię; na piętrze – pokoje noclegowe i umywalnię z natryskami.

Budynek hospicjum stacjonarnego składa się z:
– części pielęgnacyjno-mieszkalnej
, w której zapewniona będzie całodobowa opieka pielęgniarska, obejmującej m.in. pokoje pacjentów wraz z łazienkami, punkt pielęgniarski, gabinet zabiegowy i rehabilitacyjny;  od strony południowej i wschodniej pokoje chorych mają duże przeszklenia umożliwiające przejście na taras z drewnianą pergolą. W budynku hospicjum zaprojektowano dodatkową łazienkę z przeznaczeniem dla osób leżących.

– części biurowej obejmującej m.in. salę spotkań dla 60 osób (z możliwość podziału na dwie mniejsze sale);

izby przyjęć z rejestracją, gabinetem lekarskim i łazienką;

kaplicy dostępnej zarówno od strony holu głównego, jak i części pielęgnacyjno-mieszkalnej;

ogrodu wewnętrznego (atrium).

Projektowany kompleks obiektów został dostosowany do potrzeb ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wszystkie wejścia do budynków dostępne są z poziomu otaczającego terenu. Wszystkie korytarze oraz otwory drzwiowe przystosowane są dla osób poruszający się na wózkach inwalidzkich lub w razie potrzeby, by była możliwość transportu chorego na łóżku szpitalnym. Brak progów i uskoków w poziomie posadzek umożliwia bezkolizyjny i wygodny dostęp do poszczególnych pomieszczeń. Wszystkie pomieszczenia higieniczno-sanitarne dostosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Obiekty Domu Ojca Pio są zakomponowane na terenie jako „zwornik” pomiędzy terenami o różnorakim charakterze – nie przekraczają wysokością sąsiednich budynków. Intencją projektową było uzyskanie dwóch atrakcyjnych przestrzeni zewnętrznych – publicznej przestrzeni od strony południowej i zachodniej oraz półprywatnej przestrzeni wewnątrz zespołu zabudowy – ogrodu dla użytkowników.

Prezes Hospicjum Teresa Buczak

"Tam, gdzie pojedynczy człowiek nic nie znaczy, a jego upór jest bezowocny, wspólny wysiłek daje ogromne efekty − jesteśmy tego świadkami już dziś".