8 października 2022

8 października to Światowy Dzień Hospicjów i Medycyny Paliatywnej, który zachęca do wspierania opieki paliatywnej jako jednej ze znaczących potrzeb społecznych. W Polsce w wielu wypadkach hospicja funkcjonują dzięki organizacjom społecznym, które tworzą i rozwijają tę formę opieki dla całych lokalnych społeczności. I tak właśnie od 23 lat działa hospicjum w Pszczynie.

Doroczne wydarzenia sportowe czy artystyczne z okazji Światowego Dnia Hospicjów są specjalną formą wyrażenia apelu o zaangażowanie na rzecz ludzi chorych i cierpiących, nad którymi hospicja roztaczają opiekę, starając się by była na jak najwyższym poziomie – nie tylko niezawodna, ale także pełna serdeczności i troski.

− Chory nigdy nie jest dla nas anonimowym pacjentem, mamy dla niego czas, doświadczonych i odpowiedzialnych specjalistów, jedyne, czego brakuje, to dostateczna ilość pieniędzy, bo chorych jest coraz więcej i niestety coraz młodszych – wyjaśnia Teresa Buczak, prezes pszczyńskiego hospicjum.

Hospicjum stara się o zaangażowanie społeczne przede wszystkim prosząc o darowizny oraz zapraszając do różnego rodzaju działań wolontaryjnych. Natomiast w sobotę, 8 października po raz 7. z pszczyńskiego rynku wystartują uczestnicy Nocnego Biegu po Pszczynie (w kategoriach: bieg i Nordic Walking). Każda ze startujących osób zakupiła cegiełkę na rzecz hospicjum w wysokości od 60 do 80 zł. Za numer 1 z listy startowej przedsiębiorca z Jankowic koło Pszczyny przekazał wyjątkową kwotę – 1000 złotych.

”Nocny Bieg po Pszczynie” cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ na trasie (dystans 6,7 km) na uczestników czekają niespodzianki świetlne i muzyczne oraz gorący doping hospicyjnych wolontariuszy. Bieg wystartuje o godz. 19.00. Program artystyczny na pszczyńskim rynku – od. godz. 17.00 – otworzą młodzi artyści z Voice Pless przygotowani przez Barbarę Brodę-Malon.
Hospicjum stara się docenić wszystkich startujących – każdy otrzymuje ręcznie wykonany pamiątkowy medal – a zwycięzcy – puchary wręczane przez burmistrza Pszczyny oraz prezes hospicjum.

W tym samym dniu laury odbiorą również uczestnicy Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum – drugiej sportowej akcji charytatywnej na rzecz hospicjum. Podsumowanie za rok 2021 otwierają nazwiska osób, które zdobyły największą liczbę punktów, a więc przeszły z hospicyjną chorągiewką i specjalną książeczką wyjątkowo dużo górskich tras i zdobyły kilkadziesiąt szczytów w ciągu 7 miesięcy (akcja trwa od maja do listopada). Za rok 2021 puchary zdobyły wśród pań: Renata Binkowicz (1516 pkt), Jadwiga Handzlik (1297 pkt) i Halina Gawior (1253 pkt) i wśród panów: Zbigniew Baran (2672 pkt), Jerzy Siłuch (2508 pkt) i Krzysztof Wojewodzic (2141 pkt). Łącznie złote, srebrne i brązowe odznaki oraz wyróżnienia przygotowano dla 202 osób.

icon

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

WSPIERAJ TAK GODNE MIEJSCE, JAK HOSPICJUM

NASZE KONTO: 03 1020 2528 00000702 0015 2728

DZIAŁAMY DZIĘKI TWOIM DAROWIZNOM!
Nieprzerwanie od 22 lat profesjonalnie opiekujemy się każdym powierzonym nam pacjentem.

POSIADAMY CERTYFIKAT ISO 9001:2015

Nasi patroni i partnerzy:

Zapisz się do newslettera

Wolontariat

Ty też możesz być wolontariuszem

Dowiedz się więcej